Propozycje zmian w innych przepisach

Autor uwagi: Przemysław Urbańaki
Organizacja:
Kategoria: Kryterium dochodowe

Pliki: Pobierz załączone pliki

Propozycja:

Zniesienia limitu (lub znaczne ich zwiększenie) dochodu w wysokości 1 200 zł dla gospodarstw domowych z jednym dzieckiem w przypadku gdy dziecko jest niepełnosprawne.

"Nic, ale to nic się nie zmieni w zakresie Zasiłku pielęgnacyjnego, który wynosi 153 zł. Reszta to pieśń przyszłości. Pomoc potrzebna jest od zaraz. Dlatego wnioskuje o zmianę w ustawie 500+ w kontekście programu Za Życiem. Program dotyczy matek w ciąży i ich dzieci a co z tymi, którzy od lat zmagają się z problemem niepełnosprawności np. dzieci autystyczne? Wnioskuję o zniesienia limitu (lub znaczne ich zwiększenie) dochodu w wysokości 1 200 zł dla gospodarstw domowych z jednym dzieckiem w przypadku gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Uzasadnienie: W naszym kraju sytuacja rodzin wychowujących dziecko dotknięte niepełnosprawnością jest daleka od standardów oferowanych w innych krajach Europy. Przed rodzicami piętrzą się problemy z dostępem do darmowych leków, rehabilitacji i świadczeń pielęgnacyjnych, które są tak niezbędne do wsparcia przy wychodzeniu z niepełnosprawności. Oferowane przez Państwo pomoc jest niewystarczająca. Aby wesprzeć proces rehabilitacji rodzice angażują własne środki finansowe. Biorą kredyty, sprzedają nieruchomości, zapożyczają się u rodziny i znajomych. Bardzo często tylko po to aby zapewnić swoim dzieciom godną i bezbolesna drogę, często do śmierci. Wiele dzieci niepełnosprawnych ma jednak dużą szanse na to by ich niepełnosprawność, na skutek właściwego procesu rehabilitacji, została zminimalizowana do poziomu w , którym będą mogli samodzielnie funkcjonować i nie być „ciężarem” dla rodziny, społeczeństwa i Państwa. Największa obawa rodziców jest chwila kiedy muszą odpowiedzieć na pytanie co będzie z moim dzieckiem gdy ich zabraknie. Czy znajdzie się ktoś kto się nim zajmie i zapewni bezpieczną przystań.

Mógłbym tak pisać przez następne 100 a może i więcej stron. Mam jednak nadzieje, że znana jest Państwu sytuacja rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne.

Jednak poprzez wprowadzenia limitu dochodu w rodzinie z jednym dzieckiem chcemy wyłączyć ich z kolejnych świadczeń, które innym dzieciom zostaną przyznane.

Dla wielu rodzin 500 zł to kropla w morzu potrzep, ale to właśnie ta kropla może im dać nadzieje, której tak bardzo potrzebują."

<< Powrót do listy uwag